Linksys PLK300 Powerline Networking Kit test

Linksys PLK300 Powerline Networking Kit to urządzenie, które pozwala na rozprowadzenie sieci LAN po budynku za pomocą gniazdek energii elektrycznej.

 

Zestaw Linksys PLK300 Powerline Networking Kit składa się z dwóch elementów. Nadajnika, do którego podpinamy przewód sieciowy ze źródłem sygnału oraz odbiornika, od którego rozprowadzamy połączenia na dalsze urządzenia. W zestawie mamy załączone dwa przewody sieciowe oraz instrukcje, czyli cały komplet, który pozwoli nam na stworzenie sieci domowej.

 

Wykonanie

 

Oba urządzenia wykonane są z czarnego matowego plastiku, który dość niechętnie „zbiera” odciski palców oraz kurz. Zestaw prezentuje się bardzo okazale, zarówno odbiornik jak i nadajnik wyglądają bardzo nowocześnie. Na urządzeniu znajdują się niebieskie lampki, które informują nas o stanie połączenia poszczególnych elementów sieci. Z tyłu odnajdujemy gniazdo zasilania oraz gniazda na kabel Ethernet. W zestawie znajdują się również podstawki, które pozwalają na ustawienie urządzeń w pozycji pionowej. Można je również powiesić na ścianie.

 

Instalacja

 

Jest bajecznie prosta – od tego trzeba zacząć. Wszystko, co musimy wykonać, aby uruchomić urządzenie sprowadza się właściwie tylko do podłączenia przewodów. I tak wyjmujemy nadajnik podpinamy go do źródła sygnału. W moim wypadku był to Livebox TP. Podłączamy przewód zasilający i wciskamy go do gniazdka. Co ważne producent zaleca, aby adaptery były podpięty bezpośrednio do gniazdek w ścianie. Tak też postąpiłem. Następnie wyjmujemy odbiornik podłączamy wszystkie komputery, konsole oraz inne urządzenia, które będą korzystały z sieci (maksymalnie 4 sztuki) oraz podłączamy samo urządzenie do gniazdka. Czekamy kilka sekund, bo tyle zajmuje obu elementom odnalezienie się w gąszczu sieci energetycznej i możemy cieszyć się połączeniem LAN i Internetem na wszystkich maszynach.

 

Jak to działa?

 

Od samego początku zastanawiało mnie, z jaką prędkością będę mógł przesyłać dane za pomocą Linksys PLK300 Powerline Networking Kit. W kilka sekund ustanowiłem połączenie sieciowe z komputerem mojego brata i zacząłem kopiować pliki. Efekt był zaskakujący i to bardzo pozytywnie. Prędkość, z jaką kopiowały się dane to 11MB na sekundę, co jest bardzo dobrym wynikiem zwłaszcza, jeśli porównamy go do Wi-Fi. Później uruchomiłem wiersz poleceń i sprawdziłem pingi. Wynik to 3ms również dobry wynik jednak słabszy od zwykłego przewodu sieciowego, a lepszy od  Wi-Fi.

 

 

Producent podaje, że powyższe dane zależą głównie od odległości pomiędzy urządzeniami oraz jakości sieci elektrycznej. Wydaje się to być zgodne z prawdą. Poszukałem w Internecie testów tego sprzętu i zauważyłem, że niektóre wyniki znacznie się od siebie różnią. Najniższy jak znalazłem oscylował w okolicach 2MB na sekundę, co i tak jest przyzwoitą prędkością. Najwyższy natomiast był zbliżony do tego otrzymanego przeze mnie.

 

Ciekawą opcją jest również możliwość dokupienia dodatkowych odbiorników do zestawu. Dzięki nim można rozprowadzić sieć w jeszcze większej ilości pomieszczeń, co może się przydać osobom mieszkającym w naprawdę dużych domach.

 

Czy warto?

Sponsoruje nas laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków

Zdecydowanie tak. Urządzenie działa bardzo stabilnie nie zrywa połączenia nawet po wielu godzinach pracy. Do tego dochodzi naprawdę świetny wygląd, bardzo dobre osiągi i brak konieczności prowadzenia przewodów. Jeśli macie problem z siecią Wi-Fi (ogrzewanie w podłodze itp.) w swoim domu to myślę, że to urządzenie będzie dla Was świetnym wyborem. Jedyna wada tego rozwiązania to cena. 450zł to dość pokaźna kwota pieniędzy, trzeba jednak brać pod uwagę, że za te pieniądze otrzymujemy naprawdę wysokiej klasy sprzęt.

Dawid Szyszko

 

 

 

Ocena: 9/10

 

Plusy:

+ wygląd

+ osiągi

+ nie zrywa połączenia

 

Minusy:

– cena

 

Dane techniczne

  • Model: PLTK300
  • Standardy: HomePlug 1.0 z Turbo, IEEE 802.3, IEEE 802.3u
  • Porty: PLTE200: zasilanie, Ethernet; PLTS200: zasilanie, Ethernet 1-4
  • Diody LED: PLTE200: zasilanie, Powerline, Ethernet; PLTS200: zasilanie, Powerline, Ethernet 1-4
  • Modulacje: obsługa schematów modulacji QAM 256/64/16, DQPSK, DBPSK i ROBO
  • Funkcje bezpieczeństwa: 56-bitowe szyfrowanie DES Link
  • Klucz zabezpieczeń: szyfrowanie 56 bitów