CubiQ – test sprzętu

Era HD niesie ze sobą wiele dobrodziejstw. Lepsza jakość obrazu i dźwięku, które sprawiają, że lepiej przeżywamy filmy czy gry ma również swoje wady.   Doskonale wiedzą to osoby, które posiadają telewizory HD z jednym wejściem HDMI. Podłączenie dwóch urządzeń pod jeno gniazdo wiąże się z nie lada problemami. I tutaj z rozwiązaniem przychodzi firma ATEN wraz ze swoim przełącznikiem CubiQ.

 

Przełącznik CubiQ jest urządzeniem, które pozwala na podłączenie 2 źródeł sygnału HDMI do jednego odbiornika. Urządzenie doskonale wspiera format HDCP, przez co nie ma problemów z równoczesnym podłączeniem np. PlayStation 3 oraz dekodera cyfrowej telewizji. Ale to nie wszystko na co pozwala nam CubiQ. Dzięki niemu możemy również podłączyć jedną klawiaturę/drukarkę do dwóch komputerów równocześnie. To samo możemy zrobić z dźwiękiem, mikrofonem oraz każdym innym urządzeniem na USB. Fajnie prawda?

Ja osobiście używam tego sprzętu do podłączenia PS3 oraz komputera do jednego monitora. Przyznam, że CubiQ jako pierwsze urządzenie tego typu działa tak jak powinno. Od jakiegoś czasu szukałem przełącznika, który szybko i sprawnie przełączałby sygnał HDMI, kupiłem 2 przełączniki- żaden z nich nie spełniał moich oczekiwań, a ja wydałem pieniądze w przysłowiowe błoto. Nie lubię, gdy ktoś mnie oszukuje wypisując na opakowaniu „wspiera HDCP”, a tak na prawdę tego nie robi- zwłaszcza, że taki sprzęt kosztuje ponad 300zł. CubiQ ze wszystkimi zleconymi  zadaniami radzi sobie wyśmienicie. Gdy korzystam z komputera i uruchomię PS3, urządzenie automatycznie przełącza się na konsolę. Oprócz tego, samemu i to w każdej chwili mogę zmienić źródło obrazu. Wystarczy jedno naciśniecie przycisku na obudowie, aby kostka przełączyła się na drugie urządzenie.

Kostka sama w sobie jest wykonana z wysokiej jakości plastiku, który nie trzeszczy i nie zbiera kurzu tak, jak moje PlayStation 3- co wbrew pozorom jest bardzo ważne. Z przodu urządzenia mamy dodatkowy port USB oraz wejście do mikrofonu oraz słuchawek. Z tyłu znajdują się wszystkie inne gniazda – a uwierzcie mi jest ich cała masa. Ogólnie CubiQ robi wrażenie bardzo solidnego. Myślę, że gdyby spadł z biurka na podłogę- to nic by mu się nie stało. W zestawie mamy dołączone wszystkie przewody, które potrzebne będą nam do pełnego wykorzystania przełącznika. Każdy z nich ma pozłacane końcówki i jest wykonane bardzo profesjonalnie.

Parametry video CubiQ według zapewnień producenta są zgodne ze standardami HDMI 1,3a i HDCP, zaś dźwięk spełnia wymogi standardów Dolby True HD i DTS HD Master Audio. Po przeprowadzeniu testów mogę śmiało stwierdzić, że informacje opublikowane przez producenta są prawdziwe. Podczas korzystania z urządzenia nie zauważyłem żadnych start zarówno, jeśli chodzi o jakość obrazu jak i dźwięku.

laptopy poleasingowe Kraków

Jedna rzecz, która mnie zastanawia- dlaczego producent nie daje w zestawie pilota do tego przełącznika? W innych urządzeniach tego typu jest to standard. Ale wygląda na to, że nie można mieć wszystkiego. Kolejna wada- do działania urządzanie potrzebuje dodatkowego zasilania, czyli kolejny zasilacz schowany za meblami, co jest dość irytujące zwłaszcza przy dużej ilości sprzętu.

Zbierając to wszystko w całość dochodzę do pewnego wniosku. CubiQ jest urządzeniem wysokiej klasy o wysokiej cenie niestety. Doskonale spełnia on funkcje, do których został stworzony, wygląda bardzo ładnie, ale niestety- i powtarzam to ponownie- brakuje mu pilota. Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje takiego przełącznika a 600zł nie stanowi dla ciebie zbyt dużego wydatku, to śmiało możesz sięgać po tę kostkę, bo na pewno spełni ona twoje wszystkie wymagania.

Ocena: 8/10

Plusy
+wykonanie
+funkcionalność
+wygląd

Minusy
-zewnętrzne zasilanie
-brak pilota