LifeCam HD-5000 test kamery internetowej

Kameta LifeCam HD-5000 zapakowana jest w czerwone stylowe opakowanie, w którego wnętrzu znajdziemy instrukcje, oprogramowanie oraz wspomniane urządzenie. Zanim przystąpimy do korzystania z niego musimy zainstalować dołączone oprogramowanie, o czym informuje nas zabezpieczenie na wtyku USB.

Instalacja przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Podłączyłem urządzenie do komputera i rozpocząłem testy.

laptopy poleainsgowe Kraków

Urządzenie wykonane jest z czarnego plastiku. Wygląda bardzo ładnie i nowocześnie. Wykonane jest solidnie, przez, co a pewno wytrzyma nie jeden upadek z biurka. Co ciekawe podstawka kamery została wykonana z tworzywa, które możemy sobie uformować zależnie do naszych potrzeb. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania urządzenie doskonale pasuje zarówno do standardowych monitorów, jak i laptopów. Na górze znajduje się przycisk, który pozwala na szybkie uruchomienie Windows Messangera.

Kamera domyślnie nagrywa obraz w rozdzielczości 720p, która jest równocześnie najwyższą dostępną. Jak jej to wychodzi? Bardzo dobrze. Obraz jest czysty, kolory żywe, i co bardzo ważne płynny. LifeCam HD-5000 nagrywa obraz w HD w pełnych 30 klatkach na sekundę, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na tego typu sprzęt. Urządzenie korzysta z autofocusa (o obręczy do regulowania ostrości możecie zapomnieć), któremu dostrojenie się zajmuje kilka ładnych sekund. Jest to dość uciążliwie zwłaszcza, gdy kamera jest w ruchu. Urządzenie cały czas rozmywa obraz próbując złapać ostrość. Jednak, gdy już się dostroi wyświetlany obraz jest ostry i soczysty.

Funkcja TrueColor która została zaimplementowana w kamerze sprawdza się znakomicie. Dzięki niej obraz jest wyraźny a kolory nasycone nawet przy niskim oświetleniu, co jest zdecydowanie na plus. Korzystałem z kamery przy sztucznym świetle i otrzymane efekty pozytywnie mnie zaskoczyły. Obraz był przejrzysty do tego stopnia, że mogłem dostrzec wszystkie niedoskonałości na swojej twarzy.

Kamera pozwala również na wykonywanie zdjęć. Ich jakość oczywiście niczym nie odbiega, od jakości filmów czyli stoi na bardzo wysokim poziomie. Wielkość matrycy to 4 megapiksele.

Mikrofon zaimplementowany w urządzeniu również wyróżnia się na tle konkurencji. Nagrany dźwięk jest czysty i głośny. Nie ma problemu trzasków przy głośniejszych rozmowach, który pojawia się w innych urządzeniach tego typu. Podczas testów kamera nagrała czysto głos osób, które znajdowały się w pomieszczeniu, obok co mnie bardzo miło zaskoczyło. Do tego dochodzi funkcja automatycznego wykrywania twarzy, przez co kamera staje się urządzeniem, które pozwala nam na spokojne przemieszczanie się po pokoju i rozmowę przez komunikator, co jest bardzo komfortowe.

Czy LifeCam HD-5000 to dobry sprzęt? Tak, bardzo dobry. Wiem, że wielu z Was miało wcześniej do czynienia z kamerami Internetowymi Microsoftu i Wasze wrażenia prawdopodobnie nie były najlepsze, a to głównie za sprawą TP, która swego czasu rozdawała najtańsze kamerki  MS na lewo i prawo. LifeCam HD-5000 to zupełnie inny produkt i znacznie wyższa półka. Za 179zł otrzymujemy wysokiej klasy urządzenie, które doskonale nadaje się do nagrywania filmików oraz rozmów przez Internet. Urządzenie doskonale współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi komunikatorami dostępnymi na rynku.

Ocena: 9/10

Plusy:

+ podstawka
+ cena
+ TrueColor
+ stałe 30 klatek przy rozdzielczości 720p
+ wygląd

Minusy:
– trochę wolny autofocus

Dawid Szyszko