Iiyama PLB2206WS-1 test monitora

Ilość wyświetlanych kolorów to mniej więcej 16.7 MILIONA. Dodatkowo w monitorze jest możliwość ustawiania zużycia energii. W urządzeniu bowiem zastosowano trzy tryby ekologiczne, które odpowiednio sprawiają, że czerpana jest mniejsza ilość energii elektrycznej. W standardowym jednak trybie monitor zjada 39W. Zaś w trybie czuwania granica została ustalona na 2W. Komputery Warszawa

Główną cechą tego monitora jest to, że można go ustawić pod różnym kątem. ProLite B2206WS bowiem posiada stopkę z regulacją wysokości w zakresie 110 mm. Panel można przesuwać o 170° w prawo i w lewo oraz obrócić o 90° w pionie do pozycji PIVOT.

Dobrą cechą jest również to, że czas reakcji tego monitora to 2 milisekund. To bardzo ważne, gdyż czym mniejszy czas reakcji, tym panel jest bardziej przyjazny dla ludzkiego oka. Dodatkowo poziom kontrastu to 10 000:1 (ACR) jest on oczywiście dynamiczny. Uznaje się, że 10 000 dla monitorów tego typu jest przyzwoitą wartością.

Warto jeszcze wspomnieć, że monitor został wyposażony w matrycę Twisted Nematic. Dzięki temu szybkość działania znacznie wzrasta. Dodatkowo charakteryzuje się ona bardzo dobrym obrazem, ale nie polecam jej profesjonalistom, gdyż trudno  osiągnąć na nich dobrą gamę kolorów. Spowodowane jest to tym, że wyświetlają one tylko 262 tysięcy kolorów, pozostałe zaś są imitacją. Trzeba również pamiętać o jednej sprawie – przy tego typu monitorach musimy siedzieć na przeciwko nich. Ciężko bowiem uchwycić w takim sprzęcie dobre pole widzenia. W PLB 2206WS kąt widzenia poziomy /pionowy to 170 / 160. Laptopy poleasingowe Kraków

Tak jak wspomniałem w poprzednim akapicie monitor ten będzie doskonale pasował do gier. Oczywiście nie uda nam się wyświetlić grafiki w HD, ale 1680 na 1050 to też dobra rozdzielczość. Nadmienię jeszcze, że gry na tym urządzeniu wyglądają naprawdę dobrze. Gama kolorów oraz wyrazistość wyświetlanych szczegółów jest doskonała. Trzeba przyznać, że pod tym względem monitor wywiązuje się z zapowiedzi producenta. Szkoda tylko, że nie ma możliwości podpięcia konsoli PlayStation 3 – brak HDMI. W takim razie tylko Xbox 360 i komputer jest w stanie obsłużyć ten panel.

Monitor został również wyposażony w dwa głośniki 1 W. Nie jest to dużo, ale dzięki temu, że zostały one osadzone dosyć wysoko uzyskujemy dobry dźwięk, który nie,zostanie spłaszczony przez twarde tworzywa. Oczywiście nie możemy go porównywać ze stacjonarnymi głośnikami, bo byłaby to niemal profanacja. Prócz tego monitor wyświetla obraz panoramiczny. Dla jednych jest to plus, dla innych minus. Ja wybieram tę pierwszą opcję.

Na początku wspomniałem o opcji PIVOT, która umożliwia obrócenie ekranu o 90 stopni. Warto jednak zaznaczyć, że tylko komputery z odpowiednią kartą graficzną umożliwiają wyświetlanie w taki sposób obrazu. Na szczęście mój PC załapał się. Szkoda tylko, że tego typu funkcja przydatna jest głównie do czytania dokumentów w WORD. Wtedy jednak, wielka  karta pojawia się na ekranie i nawet dobrze to wygląda. Niestety, moja praca polega często na testowaniu gier. Dlatego nie za bardzo chce mi się obracać monitor tylko po to, aby poczytać coś na nim. Niemiej opcja jest ciekawa.

PLB2206WS to dobry monitor. Nie dysponuje co prawda najwyższą rozdzielczością, ale ma sporo ciekawych rozwiązań. PIVOT, ekologiczny tryb, dobry kontrast i szybki czas reakcji. To niebywałe zalety tego produktu. Niestety, brak wejścia HDMI i ta nieszczęsna rozdzielczość (1680 na 1050) sprawiają, że muszę wystawić temu monitorowi ocenę 8/10.

Ocena 8/10

Plusy:
+ PIVOT
+ Czas reakcji
+ Ekologiczny tryb

Minusy:
– Brak HDMI
– Rozdzielczość 1680 na 1050
– Waga – prawie 7 KG!