Historia Google

„Google zagraża wolności słowa” – twierdzą jego krytycy.

Najpopularniejsza dziś wyszukiwarka powstała w duchu nonkonformizmu i walki o wolność słowa. Historia Google zaczęła się w 1998 roku, gdy dwa doktoranci amerykańskiego Uniwersytetu w Stanford – Siergiej Brin i Larry Page – wykorzystali stworzoną przez siebie metodę analizy powiązań hipertekstowych do wykreowania nowatorskiego programu do indeksowania i wyszukiwania informacji w cyberprzestrzeni. Osiem lat później ich narzędzie cieszyło się już hegemoniczną pozycją na rynku, a obroty koncernu Google Inc. rosły w niezwykle szybkim tempie. Idea dwójki młodych ludzi dała podwaliny prawdziwemu imperium.

laptopy poleasingowe Warszawa

„Skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi” – tak oficjalnie brzmi statut misyjny Google. Wyszukiwarka uchodzi dziś za najskuteczniejszy i najbardziej przyjazny użytkownikom „szperacz” internetowy. Indeksuje ponad bilion witryn, przy okazji zapewniając dostęp do ogromnych zasobów multimediów – filmów, tekstów, grafik, zdjęć.

Internet to niezmierzone forum wymiany poglądów i opinii. Jego zwolennicy chętnie wskazują na demokratyzm wirtualnego medium i panującą w nim nieskrępowaną swobodę wypowiedzi. Czy każdy może cieszyć się nią w jednakowym stopniu? Dobitnie przeczy temu przykład Chin.

Google było już potentatem wśród internetowych wyszukiwarek, gdy w roku 2006 przypuściło szturm na rynek chiński. Szybko okazało się, że kwestie biznesowe wygrały z zawodową etyką. Szefowie koncernu Google Inc. podporządkowali się wymogom tamtejszych władz, odcinając nowych użytkowników od dostępu do stron dysydenckich, krytykujących rząd w Pekinie lub donoszących o łamaniu praw człowieka w Tybecie.

Czy szefowie firmy zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nich ciąży? Czy Google stwarza realne zagrożenie dla swobody wypowiedzi w Internecie? Francuscy filmowcy Sylvain Bergere i Stéphane Osmont postanowili dociec prawdy. Wyreżyserowany przez nich dokument „Strach ma wielkie Google” przygląda się mrocznym stronom funkcjonowania słynnej marki. Do rozmów udało się Francuzom nakłonić m.in. Davida Wise’a, autora książki „The Google Story” oraz wielu dziennikarzy, ludzi nauki i byłych pracowników korporacji. Wywiady z nimi zostały przeplecione wideoklipami, skeczami, zabawnymi animacjami, czyli tym, czego najczęściej internauci poszukują za pośrednictwem Google.

W rezultacie powstał dynamiczny obraz wyjaśniający, czy powinniśmy się bać uruchamiania strony www.google.pl. Zapraszamy do PLANETE, gdzie zostanie wyemitowany w niedzielę, 8 sierpnia o 21:40.

STRACH MA WIELKIE GOOGLE
(“Faut-il avoir peur de Google?”)
film dokumentalny
Francja, 2007, 90 min.
reżyseria: Sylvain Bergere
najbliższe emisje
8.08, nd, godz. 21.40
14.08, so, godz. 14.20