Technologia Vapor Chamber

Technologia Vapor Chamber (VCT) była wcześniej używana w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym oraz w high-endowych serwerach w celu zapewnienia wydajnego, ale niewielkiego mechanizmu chłodzenia. Po raz pierwszy na karcie graficznej SAPPHIRE chłodzenie Vapor-X zostało użyte w 2007 roku na HD 3870 ATOMIC Edition w limitowanej ilości kart. Po sukcesie tego modelu Vapor-X pojawiło się na innych modelach: HD 3870 i HD 4870 z serii TOXIC i Vapor-X.

Niedawno Vapor-X zostało użyte na karcie graficznej SAPPHIRE HD 4890 ATOMIC Edition – pierwszej na rynku, która była taktowana zegarem rdzenia graficznego przekraczającym 1 GHz.

komputery Warszawa

O Vapor-X

Vapor Chamber Technology działa na tej samej zasadzie co heatpipe. Płynne chłodziwo paruje na gorącej powierzchni przylegającej do rdzenia graficznego. Następnie para przenosi się na chłodną, górną powierzchnię komory, gdzie oddaje ciepło i ulega ponownej kondensacji. Potem, już w płynnym stanie, spływa z powrotem na gorącą powierzchnię i proces się powtarza. Recyrkulacja jest kontrolowana przez system „knotów” – cienkich sznurków.

Chłodzenie SAPPHIRE Vapor-X posiada kształt bardzo cienkiej komory, przylegającej do gorącej powierzchni rdzenia graficznego.

Chłodziwem jest woda, która paruje przy o wiele niższej temperaturze niż zwykle (100°C), ponieważ w komorze parującej panuje bardzo niskie ciśnienie. Skomplikowany system „knotów” kontroluje przepływ wody i pary wodnej, tak aby system mógł działać w każdej pozycji karty.

laptopy poleasignowe Bielsko

Jak działa Vapor Chamber Technology?

1. Źródło ciepła podgrzewa “knoty”.

2. Chłodziwo – czysta woda – łatwo ulega parowaniu dzięki ekstremalnie niskiemu ciśnieniu (<140 hektopaskali)

3. Para wodna przemieszcza się łatwo przez komorę…

4. … do momentu, gdy osadzi się na “knotach” po przeciwnej stronie komory, gdzie oddaje ciepło i powraca do stanu ciekłego.

5. Następnie woda jest absorbowana przez “knoty” transportujące – naczynia włoskowate – i przenoszona na gorącą powierzchnię (1.).

6. Odzyskany płyn jest ponownie podgrzewany, ulega parowaniu i proces się powtarza.

Opatentowany system „knotów” w sercu Vapor-X

Opatentowany system „knotów” w sercu Vapor-X

W przypadku zastosowania przez SAPPHIRE źródłem ciepła jest rdzeń graficzny. Komora Vapor-X jest zamontowana tak, by stykała się z powierzchnią rdzenia. Główną zaletą Vapor-X jest znacznie wydajniejsze transportowanie ciepła z rdzenia graficznego niż w przypadku zwykłej miedzianej rurki heatpipe, gdyż cała powierzchnia systemu transportuje ciepło.

Model transportu ciepła w Vapor-X

Powierzchnia odbierająca ciepło w systemie Vapor-X jest chłodzona w tradycyjny sposób – przez radiator i strumień przepływającego przez niego powietrze wywoływany za pomocą wiatraka. Konstrukcja systemu chłodzenia zależy od ilości ciepła generowanego przez konkretny chip graficzny.

Wąski radiator i cichy wiatrak występujące w kartach HD 3870 z serii ATOMIC i Toxic pozwoliły firmie SAPPHIRE na zbudowanie wydajnej karty graficznej wyposażonej w chłodzenie zajmujące zaledwie jeden slot PCI-Express. Wydajniejszy system chłodzenia pozwolił na pracę karty z niższą o 7°C temperaturą niż mógłby to zrobić referencyjny, dwuslotowy cooler. PonadtoHD 3870 ATOMIC i TOXIC pracowały z wyższą niż standardowa prędkością.

Późniejsze generacje kart graficznych HD 4870, HD 4890 i HD 5870 wyposażone w pamięci GDDR5 posiadały wyższą moc obliczeniową, ale generowały znacznie więcej ciepła (zwłaszcza pamięci). Wymogło to stosowanie wydajniejszego systemu chłodzenia, będącego hybrydą Vapor-X zainstalowanego na rdzeniu graficznym, rurek heatpipe oraz radiatorów. Karty te były chłodzone przez wentylator rozpraszający ciepło z komory VTC, pamięci i innych komponentów karty graficznej. Dzięki temu zyskały one na możliwościach podkręcania.

Hybrydowy system chłodzenia SAPPHIRE Vapor-X na HD 4870 TOXIC

Hybrydowy system chłodzenia SAPPHIRE Vapor-X jest bardzo wydajny i pozwala na stosowanie wiatraków o małej prędkości obrotowej, generujących znacznie mniej hałasu. W produktach przeznaczonych do podkręcania, takich jak TOXIC czy ATOMIC, prędkość obrotową wentylatora kontroluje BIOS i jest ona niewielka podczas niskiego obciążenia, ale zwiększa się w miarę jego wzrostu.

Seria kart graficznych SAPPHIRE Vapor-X

Niski poziom hałasu generowanego przez karty graficzne jest bardzo pożądaną cechą w nowoczesnych systemach komputerowych. W związku z tym firma SAPPHIRE wypuściła specjalną serię produktów wyposażonych w ciche chłodzenie. Karty te noszą nazwę Vapor-X i są przeznaczone dla użytkowników, którzy cenią sobie ciszę i solidność wykonania, ale nie chcą dodatkowo płacić za wyspecjalizowane pamięci czy możliwości podkręcania charakteryzujące produkty z serii ATOMIC I TOXIC.

Dodatkowymi atutami kart z serii Vapor-X są elektrolityczne kondensatory SOLID i dławiki SAPPHIRE Black Diamond, które zwiększają stabilność i niezawodność karty. Dławiki są ważną częścią karty graficznej – odpowiadają za regulację ilości dostarczanego prądu. Dzięki zintegrowaniu wewnętrznych radiatorów z dławikami SAPPHIRE Black Diamond działają one z temperaturą niższą o 10% i wydajnością większą o 25% niż ich referencyjne odpowiedniki.